08.05.2025.
19:09
Neverovatan podatak: Samo 13 kompanija nosi nemačku ekonomiju
Nova analiza Mekinzi instituta pokazala je da rast produktivnosti u nekoj zemlji ne pokreće široka baza kompanija, kako se često pretpostavlja, već izuzetno uski krug kompanija.

U Nemačkoj svega 13 kompanija – ili samo 0,4 odsto od ukupno 3.000 analiziranih – zaslužno je za čak 65 posto ukupnog rasta produktivnosti između 2011. i 2019.
Nova studija Mekinzi instituta obuhvatila je više od 8.300 kompanija u Nemačkoj, SAD i Ujedinjenom Kraljevstvu, a za analizu je odabrano razdoblje pre ekonomskih šokova izazvanih pandemijom i ratom u Ukrajini, piše WiWo, prenosi tportal.
Nemački prvaci u rastu produktivnosti, navodi se, ne temelje svoj uspeh primarno na štednji i rezovima, već na strateškim ulaganjima u inovacije, nove tehnologije i modernizaciju poslovnih modela.
Među njima su se našli online trgovac Zalando, trgovački lanac Rewe, tehnološka grupa Carl Zeiss, logistička kompanija Hapag-Lloyd, proizvođač motora MTU Aero Engines kao i evropski proizvođač aviona Airbus.
Za razliku od Nemačke, u SAD visoka produktivnost dodatno je podstaknuta izlaskom manje efikasnih firmi s tržišta, što oslobađa kapital i radnu snagu za uspešnija preduzeća. Nemačka, upozorava Mekinzi, i dalje trpi zbog "produktivnih kočnica" – preduzeća s niskim učinkom koja se retko restrukturiraju ili napuštaju tržište, što usporava sveukupni ekonomski napredak.
"Propuštamo puni potencijal veštačke inteligencije"
"Nemačka mora da preispita svoju strategiju. Nije važna masa prosečnih kompanija, već skaliranje malog broja izuzetno dinamičnih firmi", poručuje Jan Miške, jedan od autora studije. Dodaje da uz efikasnost, fokus mora da bude na inovacijama, posebno u kontekstu veštačke inteligencije (AI).
"Ako AI koristimo samo za rezanje troškova, propuštamo njegov puni potencijal", dodaje on.
Studija je i svojevrsni signal nemačkoj vladi, a iz Mekinzija apeluju na strukturne reforme i liberalizaciju tržišta kako bi se podstaklo brže preusmeravanje resursa prema produktivnijim sektorima. To bi, zaključuje Mekinzi, moglo ponovno da pozicionira Nemačku na vrh globalne lestvice produktivnosti.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar