17.05.2025.
17:38
Engleska skraćuje lečenje za 15 vrsta raka injekcijama
U Engleskoj je nedavno odobren novi metod primene imunoterapije za lečenje raka, koji bi mogao značajno da poboljša kvalitet života pacijenata i rastereti sistem.

Naime, umesto prethodne intravenske infuzije koja traje oko sat vremena, pacijenti će dobiti injekciju imunoterapijskog leka nivolumab koja traje samo 3 do 5 minuta.
Ova inovacija će omogućiti da oko 15.000 pacijenata godišnje u Engleskoj dobije brži i lakši pristup lečenju 15 različitih vrsta raka, uključujući rak pluća, bubrega i kože.
Prema NHS Engleskoj, pacijentima kojima je potrebno lečenje jednom ili dva puta mesečno, ova promena će doneti značajnu uštedu vremena. Pošto je vreme koje zdravstveno osoblje provodi sa ovim pacijentima smanjeno sa 60 na 5 minuta, to vreme će sada biti na raspolaganju za lečenje drugih pacijenata.
Ukupno ušteđeno vreme u Velikoj Britaniji iznosiće punu godinu za godinu dana – sabirajući sve skraćene termine lečenja za hiljade pacijenata, toliko radnih sati medicinskog osoblja će biti oslobođeno do ekvivalenta pune godine rada za jednog zaposlenog.
Profesor Piter Džonson, nacionalni klinički direktor NHS-a za rak, rekao je da će ušteda vremena "omogućiti timovima da leče još više pacijenata" i osloboditi bolničke kapacitete.
"Imunoterapija je već bila veliki napredak za mnoge pacijente sa karcinomom NHS-a, a mogućnost da je ponudimo kao injekciju za samo nekoliko minuta znači da možemo da učinimo ceo proces daleko praktičnijim", rekao je on, dodajući da će promena "omogućiti timovima da leče još više pacijenata" i osloboditi bolničke kapacitete.
Profesor Piter Džonson, nacionalni klinički direktor NHS-a za rak, rekao je da će ušteda vremena "omogućiti timovima da leče još više pacijenata" i osloboditi bolničke kapacitete.
"Imunoterapija je već bila veliki napredak za mnoge pacijente sa karcinomom NHS-a, a mogućnost da je ponudimo kao injekciju za samo nekoliko minuta znači da možemo da učinimo ceo proces daleko praktičnijim", rekao je on, dodajući da će promena „omogućiti timovima da leče još više pacijenata“ i osloboditi bolničke kapacitete.
- Proširene vene mogu da povećaju rizik od neizlečive bolesti FOTO
- Poznati lek hitno se povlači iz apoteka: Obratite se svom lekaru
- Potvrđena epidemija smrtonosnog virusa
Ćelije raka uspešno izbegavaju delovanje T ćelija jer imaju oštećene mehanizme popravke DNK - karakteristika koja ih čini kancerogenima. Pored toga, one se razmnožavaju brže od normalnih ćelija.
Konačno, ćelije raka često imaju isključene ili poremećene mehanizme programirane ćelijske smrti (apoptoze), što im omogućava da prežive čak i kada bi normalne ćelije bile uništene oštećenjem ili stresom.
Upravo je ta otpornost na ćelijsko "samoubistvo" jedan od ključnih razloga njihovog nekontrolisanog razmnožavanja i širenja. Sve navedeno dovodi do brzog nagomilavanja mutacija, među kojima se mogu razviti one koje im omogućavaju da izbegnu imunološki nadzor, kao što je ekspresija proteina PD-L1 koji blokira aktivnost T ćelija.
Kako rak napreduje, te ćelije koje prežive su one koje su stekle efikasnije odbrambene mehanizme protiv imunog sistema kroz mutacije.
Imunoterapija nivolumabom je relativno efikasna protiv više vrsta raka, ali varira u zavisnosti od tipa tumora, stadijuma bolesti i individualnih karakteristika pacijenta (npr. ekspresija PD-L1, genetske mutacije i status imunog sistema).
Na primer, veoma je efikasan protiv melanoma i Hodgkinovog limfoma, posebno u uznapredovalim stadijumima, a takođe daje značajne rezultate u lečenju uznapredovalog karcinoma pluća ne-malih ćelija. Takođe pokazuje efikasnost kod drugih vrsta raka, kao što su rak bubrega, bešike, jednjaka, želuca i glave, ali u manjoj meri.
Neželjeni efekti mogu uključivati autoimune reakcije i zapaljenske procese u različitim organima.
Feliks M. Vensven, profesor na Katedri za histologiju i embriologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci, kaže da je otpuštanje kočnica imunološkog sistema u borbi protiv karcinoma, oblik imunoterapije poznat kao "terapija kontrolne tačke", relativno nova metoda.
"Prvi lek, ipilimumab, pojavio se na tržištu SAD 2011. godine, a nivolumab 2014. godine", kaže Vensven.
"Kada se uvede nova klasa lekova, oni se u početku primenjuju veoma sporo. Ovo omogućava kliničarima da blagovremeno reaguju na neočekivane odgovore. Vrlo rano smo znali da je ovaj lek bezbedan. Ali niko se ranije nije potrudio da istraži da li je njegova spora primena još uvek neophodna. Nedavni nalazi su pokazali da da li nivolumab preko 5 minuta nema apsolutni efekat na 5 minuta ili učestalost komplikacija Ovo se sada uvodi u kliničku praksu", objašnjava on.
Prema mišljenju stručnjaka NHS-a, ova promena neće dodatno opteretiti budžet jer je postignut dogovor sa proizvođačem leka Bristolom Majers Skvibom o ceni verzije za injekcije.
Naser Turabi iz Cancer Research UK je naglasio važnost ovakvih inovacija u poboljšanju efikasnosti lečenja karcinoma i istakao potrebu za daljim ulaganjima i reformama u NHS kako bi se pacijentima obezbedio pristup najnovijim tretmanima.
Vensven ističe da su imunoterapije veliki korak napred u lečenju raka.
"Klasična hemoterapija ubija i naša zdrava tkiva i ćelije raka. Pošto su ćelije raka krhkije, imaju tendenciju da brže umiru, ali lekovi koji se koriste u hemoterapiji i dalje imaju veoma negativan uticaj na zdravlje pacijenata. Imunoterapija koristi naš imuni sistem, koji veoma specifično cilja i ubija samo ćelije raka. To ne znači da oni obično nemaju mnogo neželjenih efekata", kaže on.
Međutim, imunoterapija se ponekad koristi u kombinaciji sa drugim terapijama, uključujući hemoterapiju.
Komentari 4
Pogledaj komentare Pošalji komentar